Kto może sporządzić świadectwo energetyczne?
Certyfikaty energetyczne mogą sporządzać osoby, które posiadają pełną zdolność do czynności prawnych, nie były karane, ukończyły studia magisterskie i posiadają uprawnienia do projektowania w specjalności architektonicznej, konstrukcyjno-budowlanej lub instalacyjnej albo odbyły szkolenie i złożyły z wynikiem pozytywnym egzamin przed ministrem do spraw budownictwa, gospodarki przestrzennej i mieszkaniowej.
Za równorzędne z odbyciem szkolenia oraz złożeniem z wynikiem pozytywnym egzaminu państwowego uznaje się ukończenie przynajmniej rocznych studiów podyplomowych na kierunkach architektura, budownictwo, inżynieria środowiska, energetyka lub pokrewne w zakresie audytu energetycznego na potrzeby termomodernizacji oraz oceny energetycznej budynków.
Świadectwa budynku nie może wystawić jego właściciel, a także zarządzający budynkiem.
Jak długo jest ważne świadectwo energetyczne?
Świadectwo energetyczne jest ważne przez 10 lat od dnia wystawienia. Po upływie tego czasu, jeśli w budynku nie dokonano żadnych modernizacji, wpływających na wartość wskaźnika zintegrowanej charakterystyki energetycznej, audytor musi potwierdzić jego aktualność i przedłużyć ważność na kolejne 10 lat.